اصول نگهداشت ونتیلاتور

با ونتیلاتور تنفس را براي بيماراني كه به طور طبيعي قادر به تنفس نبوده يا احتياج به كمك دارند، محیا می کنند. تهويه بر پايه دميدن هوا و آزاد گذاشتن ريه ها به طور دوره اي استوار است كه توسط ونتيلاتور انجام مي گيرد.

در واقع تهويه عبارت است از دميدن هوا به داخل ريه و خالي شدن آن به طور متناوب. از سوي ديگر بازدم يك عمل غيرفعال بوده و انجام آن به خاصيت الاستيك ريه هايي كه هنگام دم متسع شده اند، بستگي دارد. بنابراين كار ونتيلاتور در اصل ايجاد يك دم است و اگر فرصت كافي به ريه ها داده شود، اين هوا در حين بازدم خود به خود از ريه ها خارج خواهد شد. در فاز دم، ونتيلاتور فشار و فلوي تنظيم شده را اعمال مي كند. دستگاه هاي خاصي نيز مقدار مناسب فلوي تنفس و الگوي زماني بين دم و بازدم را كنترل مي كنند.

ونتيلاتور با استفاده از يك فشار مثبت ريه ها را باد مي كند. فشار در داخل ريه ها متناسب با حجم گاز افزايش مي يابد، اين فشار مثبت توسط لوله هاي مخصوص به ريه ها منتقل مي شود. دربعضي ونتيلاتورها يك سوييچ جهت تعويض فاز از دم به بازدم در داخل دستگاه وجود دارد. در بعضي ديگر برگشت الاستيك سينه به طور طبيعي خروج گاز در هنگام بازدم را باعث مي شود. البته در مدل هاي ديگر فشاري كمتر از اتمسفر باعث ايجاد فشار منفي در فاز بازدمي مي شود.

مدهای حجمی

جریان گاز تا تحویل حجم جاری ازپیش تنظیم شده ادامه دارد وبازدم به صورت غیرفعال انجام می شود. ویژگی این مد این است که گازآزاد شده با الگوی جریان دمی ثاب ، منجر به تامین حداکثر فشارلازم شده وفشارراه هوایی به سطح بالاتری ازآنچه برای باز کردن ریه ها لازم است ، می رسد .(فشارپلاتو) وقتی حجم تحویلی ثابت است . فشارراه هوایی با تغییرپذیرش ریه ، تغییرکرده ومقاومت راه هوایی به حداکثرمیزان می رسد.
عیب عمده این مد این است که اگر فشارراه هوایی ، بیش ازحد مجاز افزایش یابد ، باعث باروتروما می شود.مانیتورینگ مداوم واستفاده از محدودیت فشاردر پیشگیری ازاین مشکل ، مفید است . ازوقتی که مد حجمی ، تهویه دقیقه ای ثابتی را تضمین کرده ، این مد به یک انتخاب رایج به عنوان مد تهویه ای اولیه دراورژانس تبدیل شده است.

انواع حمایت

بیشترونتیلاتورها را می توان برای تحویل حجم جاری درمد کنتروله یا مد کمکی ، تنظیم کرد.مد کنترلی دراین مد ، ونتیلاتور ، حجم جاری ازپیش تنظیم شده ای را براساس یک بارتحریک ، بدون توجه به تلاش بیمار، آزاد می کند. دربیماران آپنه وبیمارانی که تنفس آنها محدود شدهاست ، مد کنتروله می تواند تحویل مناسب حجم دقیقه ای راتضمین کند.

مدحمایتی

دراین مد، ونتیلاتور حمایت دمی را با استفاده ازفشار حمایتی تامین می کند. این کار با حس کردن دم بیمار و تامین فشار حمایتی صورت می گیرد و به دنبال آن فاز بازدمی شروع می شود. مدحمایتی به یک تنفس کوششی با فشار مناسب نیاز دارد و مقدار فشار حمایتی می تواند با عدد تعریف شده باشد.

تهویه اجباری مداوم

دراین مد تنفس تحویلی در فواصل ازپیش تنظیم شده، بدون توجه به کوشش تنفسی بیمار، انجام می شود. این مد اغلب در بیماران فلج شده یا آپنه به کار می رود. چون این مد منجر به افزایش کار تنفس در بیمارانی که تلاش تنفسی دارند، می شود. مد CMV قبل از ارائه مد A/C به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گرفت؛ چرا که مد A/C دربیماران آپنه، همانند مدCMV عمل می کند. اکثر ونتیلاتورها مد CMC واقعی ندارند و به جای آن مد A/C را توصیه می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
پشتیبانی آنلاین